esmaspäev, 28. juuni 2010

Nii nägid välja Kristuse apostlid

Arheoloogid avastasid Roomast tänapäevase kontorihoone alt olevatest katakombidest neljanda sajandi teisest poolest Kristuse apostleid kujutavad freskod.

Vatikan teatas freskode leiust juba ülemöödunud aastal, kuid siis ei oldud veel kindlad, keda seal kujutatud oli. Kahe aasta jooksul tehti kindlaks, et seinal ja laes maalitud apostlid on Andreas, Peetrus, Johannes ja Paulus.Pildil: armastuse apostel - Johannes. Punane, ooker ja must värv oli omane keiserliku Rooma kunstile.

Arheoloogide sõnul on need apostlid maalitud jõuka roomlanna matmispaiga ilustamiseks. Vatikani uurijad kinnitasid, et Santa Tecla katakombides olevad freskod on varajaseim viide kristlikele apostlitele.

Santa Tecla katakombide lähedal paikneb tuntud Basilica of St Paul's.


View Larger Map

Basilica Papale San Paolo Fuori le Mura
Apostlite pildid puhastati tänapäevase lasertehnoloogia abil. Laseri abil oli võimalik eemaldada sajanditevanune mustuse, tolmu ja kaltsiumkarbonaadi kiht ilma pilte kahjustamata.

Katakombide niiske kliima muutis restaureerimise raskeks, kuid lasertehnoloogia abil see siiki õnnestus.

Loe edasi: Laser Technology Finds 4th Century Images of Apostles in Roman Catacombs.

Rooma linnas oli matmine 2. saj keelatud ja roomlased ja paganad tuhastati, aga kristlased matsid surnud maa alla - tunnelitesse, ja selleks kaevatud katakombidesse, mis olid kohati kilomeetri pikkused ja mitme korruselised.

Kommentaare ei ole: